31 Temmuz 2011 Pazar

2014 BREZİLYA DÜNYA KUPASI AVRUPA ELEME GRUPLARI


2014'te Brezilya'da düzenlenecek Dünya Kupası yolculuğunun ilk adımları bugün çekilen kuralarla başladı. Ronaldo bizim kaderimizi D Grubu olarak belirlerken, Avrupa'daki diğer gruplara bir bakalım. Kısa kısa değerlendirelim.

A GRUBU
Hırvatistan
Sırbistan
Belçika
İskoçya
Makedonya
Galler

En dengeli ve en mücadeleci geçmesini tahmin ettiğim grup. 6. torbadab çekilebilecek en güçlü takım olan Galler'in de bulunduğu bu grupta Hırvatistan, Sırbistan, Belçika arasında çok çekişmeli bir ilk iki mücadelesi geçeceğe benziyor. İskoçya'nın da sürpriz yapabilecek takım olduğunu da varsayabiliriz. Ayrıca İskoçya grubun kaderini belirleyecek takım gibi görünüyor.

B GRUBU

İtalya
Danimarka
Çek Cumhuriyeti
Bulgaristan
Ermenistan
Malta

İtalya rahatlıkla grubu birinci olarak bitirecek gibi duruyor. Ama asıl çekişme 2.'lik için Danimarka ile Çek Cumhuriyeti arasında geçeceğe benziyor. Bulgaristan 2.'lik yarışında çelme takacağı takımı 3.'lüğe itebilir.

C GRUBU

Almanya
İsveç
İrlanda
Avusturya
Faroe Adaları
Kazakistan

Almanya grubu 1. İsveç'te 2. bitirir. Çok büyük bir sürpriz olmaz gibi duruyor. İrlanda belki İsvaç'i biraz zorlar ama o da düşük bir ihtimal. Avusturya'nın Avrupa Şampiyonası elemelerinden sonra Dünya Kupası elemelerinde de Almanya ile aynı gruba düşmesi Avusturyalı oyuncular için Alman piyasasında yer edinmelerini arttıracaktır.

D GRUBU
Hollanda
Türkiye
Macaristan
Romanya
Estonya
Andorra

Milli takımımızın grubu olması nedeniyle ayrı bir yazıda incelenecektir.

E GRUBU
Norveç
Slovenya
İsviçre
Arnavutluk
Kıbrıs Rum Kesimi
İzlanda

A grubundan sonra en dengeli grup. Norveç-Slovenya-İsviçre ilk iki için mücadele edeceği benziyor. Ayrıca Kıbrıs Rum Kesimi de gurubun kilit takımı olur. Kıbrıs'ta kaybedilecek puanlar Dünya Kupası şansını zora sokar. Ayrıca 6. torbadan İzlanda'yı da çekmek sıkıntı yaratabilir.

F GRUBU

Portekiz
Rusya
İsrail
Kuzey İrlanda
Azerbaycan
Lüksemburg

İlk ikinin belli olduğu grup. Ama Portekiz ya da Rusya'dan hangisinin 1. olup direk gideceğinin belli olmayan grup. İsrail her ne kadar elemelerde sürpriz sonuçlar alsada ilk ikiye girme ihtimali yok ama 1.'yi belirleyebilirler.

G GRUBU

Yunanistan
Slovakya
Bosna
Litvanya
Letonya
Liechtenstein

Bu grupta baya dengeli oluştu. Slovakya ve Bosna'nın en büyük şansı 1. torbadan en kolay takımı çekmiş olmaları. Yunanistan-Slovakya-Bosna arasında ikincilik yarışı geçer. Onları belki eleme gruplarında aldıkları sürpriz sonuçlarla dikkat çeken Litvanya zorlayabilir.

H GRUBU
İngiltere
Karadağ
Ukrayna
Polonya
Moldova
San Marino

İngiltere rahatlıkla grubu birinci bitirir. İkincilik için ise tecrübesiz Karadağ ile düşüşteki Ukrayna arasında bir mücadele olur gibi duruyor. Polonya futbolunun 2000'li yılların başındaki gibi olmadığını düşünürsek pek bir şansları yok. Ancak 2.'yi belirlerler. Ayrıca önümüzdeki Avrupa Şampiyonası'nı düzenleyecek olan Polonya ile Ukrayna'nın aynı gruba düşmeleri de kaderin bu ikiliyi ayırmayacağının göstergesi olsa gerek.

I GRUBU
İspanya
Fransa
Belarus
Gürcistan
Finlandiya

5 takımlı tek grupta Belarus, Gürcistan ve Finlandiya olabilecek en şanssız kurayı çektiler. Birinci torbadan İspanya'yı geçtim. İkinci torbadan Fransa'yı çekmek. Bence bu takımlar 2014 Dünya Kupası'nı es geçip 2016 Avrupa Şampiyonası elemelerine hazırlanmaya başlasınlar. Grubu bence İspanya 1. bitirir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...